KontaktPartneriDokumentacijaSitemap
Home
samo u okviru TRC pro
 
  ProizvodiPrimena i RešenjaIndustrijeObuka i Seminari  
 

Merenje buke u životnoj sredini

Merenje komunalne buke

Komunalna buka potiče sa privatnih ili javnih površina. Aktivnosti koje proizvode buku (individualne, komercijalne, industrijske, zabavne...) podležu nacinalnim pravilnicima i međunarodnim direktivama o zaštiti životne sredine. Ovakav pristup zahteva merenje buke u određenom periodu trajanja, koji zavisi od prirode izvore i kompleksnosti signala buke. Bukomer i analizator buke Solo u kombinaciji sa koferom VES21 za sve vremenske uslove, je posebno skrojen za ovakve aplikacije.

Solo u kombinaciji sa softverskim paketom Expert ENV, čini merenja lakšim. Predefinisane konfiguracije merenje omogućavaju da se dobiju rezultati koji su od starta usaglašeni sa međunarodnim standardom ISO 1996 deo 1 i 2 - opis i merenja komunalne buke. Takođe je moguće obezbediti merenje sa označavanjem određenog izvora i proračunom oktavnog i tercijalnog spektra u realnom vremenu za taj izvor. Funkcija trigera obezbeđuje zapis i merenje buke koja pređe predefinisani nivo.

Merenje industrijske buke

Kako bi osigurali dobre odnose sa lokalnim stanovništvom, firme moraju da kontrolišu svoju emisiju buke. Kompanije će se odlučiti na ovaj korak bilo zato što ih primorava zakon ili zato što žele da pokažu da su svesne sredine i teže održivom razvoju.

ICPE klasifikovani pogoni (pogoni koji su klasifikovani kao rizični za čovekovu sredinu ako postoji opasnost od eksplozije, požara, zagađivanja vode i vazduha, emisije buke i vibracija) su podložni određenim pravilima. Za pogone koji proizvode buku, često je potrebno kontinualno praćenje buke i stalna komunikacija sa lokalnim stanovništvom.

Optimalni uređaj za ovakva merenja je merač buke Solo. Važeći pravilnici definišu nivoe buke i granične nivoe na industrijskim površinama i naseljenim površinama koje se graniče. Usaglašenost sa važećim pravilnikom se sprovodi kroz studiju koja se lako realizuje uz pomoć Sola i VES21:

  • određivanje tipa površine
  • merenje nivoa buke: LAeq, T1 in dB(A)
  • merenje pozadinske buke (kada pogon ne radi): LAeq, T2 in dB(A)
  • proračun: LAeq, T1 - LAeq, T2 + korekcije
  • procena nivoa buke koja je prihvatljiva na granici površine dB(A)
  • uočavanje određenih tonova na osnovu 1/3 spektra i merenja u frekventnom opsegu
  • izdavanje izveštaja o usaglašenosti

Merenje buke vetrogeneratora

Buku koju proizvode vetrogeneratori se procenjuje na osnovu studija koje su izvršene pre instalacije vetrogeneratora. Uticaj vetrenjača na sredinu zavisi od rastojanja između vetrenjače i radne ili životne sredine lokalnog stanovništva, ali takođe i od reljeva i meteoroloških parametara (pravac i brzina vetra...). Ne treba ni spominjati karakterisite vetrenjače (snaga, broj obrtaja, elise...) i njihov uticaj.

Merač buke Solo sa odgovarajućim softverskim paketom i koferom za sve vremenske prilike VES21 ili sistem za monitoring buke Oper@ su optimizovani za merenja buke koju proizvode vetrogeneratori. Bilo da je intenzivna ili srednjeg intenziteta, kada se radi o vetrenjačama, buka se najčešće spominje kao glavna negativna osobina ovih obnovljivih izvora energije.

Merenje buke vozila

Motorna vozila podležu dva tipa ispitivanja po pitanju buke:

  • Kontrola buke prema standardu u fiksnoj tački za motocikle, automobile i kamione. Komunalna ili saobraćajna policija je zadužena za kontrolu buke koju proizvode vozila u gradovima. Buka se reguliše bilo izadavnjem kazni ili opomenom vozača ukoliko ne poštuju dozvoljene nivoe buke.
    Kontrola buke vozila je definisana Evropskom direktivom 70/157/ECC i standardom ISO 5130.
  • Merenje buke vozila u prolazu je definisana prema standardu ISO 362 koji definiše 7 parametara koji se simultano snimaju na terenu.